
To wyjątkowe miasto po raz pierwszy w materiałach pisanych zostało wymienione w Księdze Henrykowskiej (w 1221 roku!) pod nazwą "Salzborn". Miasto zbudowano na źródłach wody, która przyciągnęła w okolicę pierwszych osadników. Do dzisiaj zachowało charakterystyczny uzdrowiskowy układ urbanistyczny miejscowości, razem z zabytkową uzdrowiskową architekturą z czasów belle epoque. Oblegane przez kuracjuszy dolnośląskie uzdrowiska były w posiadaniu miejscowych bogatych arystokratów, tak i też było ze Szczawnem, które po niemiecku nosiło nazwę Salzbrunn, a którego właścicielem byli od roku 1509 Hochbergowie z sąsiedniego zamku Książ. Charakter i sława Szczawna to dzieło Hochbergów i zatrudnianych przez nich wybitnych osobowości, takich, jak Caspar Schwenckfeld czy dr Samuel Zemplin. Hochbergowie zadbali o to, by uzdrowisko stało się miejscem prestiżowym, godnym książąt i władców państw.
Warto wspomnieć, że niegdyś do tego uzdrowiska przybywało wielu znanych i wybitnych Polaków – m.in. Henryk Wieniawski (przebywał w Szczawnie w roku 1855), Zygmunt Krasiński, (w 1838 roku), książę Antoni Radziwiłł (w 1830 roku) czy dr Ludwik Zamenhof (w 1901 roku).
Żeby bliżej poznać to niezwykłe miejsce, warto obejrzeć premierowe emisje filmu dokumentalnego pod tytułem "Szczawno. Uzdrowisko książęce". Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć film? Oto krótki harmonogram:
– 18 kwietnia 2022, godz. 11.00 (Poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia;
– 18 kwietnia 2022, godz. 12.11 (Poniedziałek Wielkanocny) na antenie TVP Historia 2;
– 24 kwietnia 2022, godz. 19.05 na antenie TVP3 Wrocław.
Film dokumentalny o uzdrowisku powstał w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii". Projekt współfinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
https://okis.pl/szczawno-uzdrowisko-ksiazece-premiera-filmu/